aktuálně
kdo jsme
naše argumenty
mapy
podepište petici
diskusní fórum
den proti dálnici 2004
tiskové zprávy
dokumenty
odkazy
kontaktujte nás

Město Rovensko pod Troskami a obce Holenice, Ktová, Tatobity, Veselá, Žernov v Libereckém kraji,

 

obce Dílce, Jinolice, Podůlší, Soběraz, Újezd pod Troskami, Valdice a Železnice v Královéhradeckém kraji

 

koalice občanských sdružení S.O.S. Český ráj

mobil: 603 115 886 (koordinátor Mgr. Martina Pokorná) myrtil@seznam.cz

 

 

Společná tisková zpráva obcí a občanských sdružení S.O.S. Český ráj ze dne 12.10. 2004

 

V krajských volbách se rozhodne o tom, zda Českým rájem povede dálnice

 

Občanská sdružení a obce, které bojují proti plánované výstavbě rychlostní silnice R 35 přes Český ráj, v těchto dnech odesílají dopisy adresované volebním zmocněncům jednotlivých politických seskupení s otázkou, jaký názor mají na vedení R 35 přes Český ráj. „Očekáváme, že kandidující strany naše dotazy zodpoví a my pak tyto odpovědi zveřejníme obvyklým způsobem tak, aby občané byli detailně  informováni o tom, jaký názor mají politici na žhavé téma našeho regionu. Podobný „průzkum“ probíhá i v dalších místech republiky dotčených výstavbou nějaké dálnice“, vysvětlila místostarostka Újezdu pod Troskami Hana Protivná.     

 

Obce i občanská sdružení jsou překvapena názorem premiéra Grosse z tiskové konference konané minulý týden v Liberci. Gross zde dle MF Dnes uvedl, že ČSSD podporuje tzv. severní variantu R 35 vedoucí mezi dvěma částmi Chráněné krajinné oblasti Český ráj a že „dnes již umíme postavit dálnici mezi Turnovem a Jičínem tak, že nenaruší ráz krajiny a neuškodí přírodě“. Občanská sdružení ani obce tuto podporu dálnice koridoru Trosky – Kozákov  nechápou. „Před rokem jsme i za pomoci ČSSD zvrátili rozhodnutí rady Libereckého kraje o předschválení jedné z variant  severního koridoru, nechápeme tedy tento obrat o 180 stupňů. Navíc když leaderem kandidátky ČSSD v Libereckém kraji je člověk, který se nazývá ekologem. Dálnici, která nenaruší krajinný ráz, jsme dosud neviděli, muselo by jít o 25km dlouhý tunel. Premiér Gross to s tou upřímností trochu přehnal. Zřejmě už bez jakýchkoliv studií dopředu ví, která varianta vyjde pro daňové poplatníky levněji a pro přírodu šetrněji,“, vzkázala premiérovi Martina Pokorná, předsedkyně občanského sdružení S drakem rval se Michael.

 

Na tiskové konferenci ČSSD měla zaznít z úst vicehejtmana Dolejšího i informace o tom, že někteří starostové ze sdružení 13 obcí bojujících proti R35 změnili názor a podporují některou ze severních tras. “Byl jsem to já, koho se novináři dotazovali, zda jsem změnil názor. Je to samozřejmě nesmysl, naše fronta 13 obcí a stále většího počtu občanských sdružení je jednotná. Domnívám se, že jde o předvolební hrátky někoho, kdo nám chce uškodit. Krajští politikové by měli více vážit svá slova, zvlášť když nejsou nijak ověřená“, sdělil starosta Rovenska pod Troskami Pavel Koldovský. 

 

© o. s. S drakem rval se Michael 2003 - 04