aktuálně
kdo jsme
naše argumenty
mapy
podepište petici
diskusní fórum
den proti dálnici 2004
tiskové zprávy
dokumenty
odkazy
kontaktujte nás

Město Rovensko pod Troskami a obce Holenice, Ktová, Tatobity, Veselá, Žernov v Libereckém kraji,

 

obce Dílce, Jinolice, Podůlší, Soběraz, Újezd pod Troskami, Valdice a Železnice v Královéhradeckém kraji

 

koalice občanských sdružení S.O.S. Český ráj

mobil: 603 115 886 (koordinátor Mgr. Martina Pokorná) myrtil@seznam.cz

 

 

Společná tisková zpráva obcí a občanských sdružení S.O.S. Český ráj ze dne 16.3. 2004

 

Odpor obcí mezi Turnovem a Jičínem proti R 35 vzrůstá

 

Čtyři další obce se přidaly ke spolku devíti obcí, které v srpnu loňského roku signovaly smlouvu o společném postupu proti plánům na budoucí výstavbu rychlostní komunikace R 35 přes Český ráj. 16.3.2004 podepíší obce Dílce, Podůlší, Soběraz a Valdice v Újezdě pod Troskami dodatek k této smlouvě, když předtím byl text smlouvy schválen obecními zastupitelstvy.

 

„Doufáme, že společné kroky obcí donutí příslušné orgány, aby se konečně začaly zabývat všemi dosud známými variantami. Chceme, aby kraje řešily dopravní situaci v obcích a ne aby nám sem přivedly tisíce kamionů. Nechceme být evropským přepravištěm“, uvedl starosta obce Soběraz na Jičínsku Antonín Hrabec.

 

Obce společně zaslaly námitky k Prognóze rozvoje území Královéhradeckého kraje, v níž byla zakotvena pouze tzv. severní varianta silnice R 35 vedoucí mezi dvěma částmi CHKO Český ráj. Proti ní již více než rok protestují občanská sdružení i obce. Zástupci obcí se účastnili projednání návrhu zákona o výstavbě dálnic a rychlostních silnic v Poslanecké sněmovně. „Jsme přesvědčeni o protiústavnosti tohoto návrhu zákona a doufáme, že zdravý rozum zvítězí a zákon parlamentem nebude přijat. V opačném případě jsme odhodláni obrátit se na Ústavní soud se žádostí o jeho zrušení“, dodal místostarosta Holenic Pavel Beran, který byl projednávání zákona přítomen.

 

Obce se domnívají, že pokud není jasně stanovena trasa silnice R 35, není možné ji uvádět mezi stavby ve veřejném zájmu, jelikož by byla drasticky omezena vlastnická práva občanů i právo obcí na vlastní rozvojové aktivity. „Těžíme z cestovního ruchu a průmyslové zóny se v CHKO budovat nedají. Z čeho mají pramenit podle Ministerstva dopravy naše příjmy?“ uvedl starosta Rovenska pod Troskami Pavel Koldovský.

 

Současných třináct obcí bude vyvíjet další aktivity směřující k vyhodnocení obou koridorů trasy R 35 a bude se snažit přesvědčit i další obce ležící v CHKO Český ráj nebo jeho blízkosti o tom, aby pomohly v odporu proti R 35. „Vzhledem k tomu, že obce v Českém ráji získávají finance především z turismu, chceme je varovat, že  výstavba rychlostní silnice spojující sever a jih Evropy by mohla přinést rapidní úbytek turistů a v neposlední řadě by zmařila zápis skalních měst Českého ráje do seznamu památek UNESCO. Požádáme další obce o pomoc“, sdělila místostarostka Újezda pod Troskami Hana Protivná.

 

Petici občanských sdružení za vyhodnocení obou koridorů R 35 podepsalo již 8293 občanů, kromě jiného i umělci Michal Pavlata, Karel Heřmánek, Jiří Štěpnička, Jan Šťastný, Jana Šulcová, Rudolf Hrušínský ml.,  Karel Mareš, Vlastimil Třešňák nebo spisovatel Václav Cílek.  

 

© o. s. S drakem rval se Michael 2003 - 04