aktuálně
kdo jsme
naše argumenty
mapy
podepište petici
diskusní fórum
den proti dálnici 2004
tiskové zprávy
dokumenty
odkazy
kontaktujte nás

Děti Země Liberec

Bažantí 3/376, 460 01 Liberec,  mobil:602 137 820 (Simona Jašová), dz.liberec@ecn.cz

 

Občanské sdružení „S drakem rval se Michael

511 01 Turnov, Sadová 1470, mobil: 603 115 886 (Mgr. Martina Pokorná)  myrtil@seznam.cz

 

Občanské sdružení „Pro Ktovou

Ktová 83, Rovensko pod Troskami, mobil: 603 730 120 (Markéta Kovaříková),  ktova@seznam.cz

 

Společná tisková zpráva Dětí Země, občanských sdružení „S drakem rval se Michael“ a „Pro Ktovou“ a dalších šesti občanských sdružení Turnovska a Jičínska ze dne 17.12.2004

 

Občanská sdružení jsou šokována návrhem zákona o výstavbě dálnic

 

Zástupci devíti občanských sdružení, spolupracujících v rámci koalice S.O.S. Český ráj, se včera sešli na společném jednání v Turnově. Důvodem jejich setkání byla potřeba reagovat na poslaneckou aktivitu,  která  bezprostředně souvisí s navrhovanou rychlostní komunikací přes Český ráj a navíc se dotýká všech vlastnických práv občanů ČR.

 

„Naše sdružení jsou šokována návrhem zákona o výstavbě dálnic a rychlostních silnic, který prošel počátkem prosince v Poslanecké sněmovně do druhého čtení. Jedná se o zákon, který má protknout Českou republiku sítí plánovaných silnic, ze zákona stavěných ve veřejném zájmu. Pozemky pod jejich budoucí stavbou bude podle návrhu zákona možné vyvlastnit ve velmi krátké lhůtě. Proklamovaným cílem normy je zabránit obstrukcím ekologických aktivistů i občanů při stavbách dálnic, ve skutečnosti však jde o zásah do vlastnického práva občanů za mezí ústavnosti“ okomentovala návrh zákona Mgr.Martina Pokorná, předsedkyně občanského sdružení „S drakem rval se Michael“ 

 

Návrh zákona z dílny poslanců (Hanuš, Orgoníková, Dlab) a zřejmě silniční lobby, považují občanská sdružení za právní paskvil, který má zřejmě projít bez povšimnutí občanů i médií v době schvalování státního rozpočtu. 

 

Kromě jiného zákon umožní vyvlastnění jakéhokoliv pozemku pro výstavbu dálnice či rychlostní silnice, definuje ex lege takovou stavbu za stavbu ve veřejném zájmu (čímž stavebnímu úřadu odpadá prokazování, že konkrétní stavba dálnice je skutečně ve veřejném zájmu), zkracuje lhůty ve správních řízeních na polovinu a snižuje možnost soudní ochrany vlastníků pozemků. Zákon by též zavedl duplicitní postupy při vyvlastňování pozemků pro výstavbu dálnic a rychlostních komunikací na jedné straně a silnic nižších tříd na straně druhé. Je logické, že při výstavbě dálnic a rychlostních silnic se na tato tělesa napojují jiné silnice na pozemcích, jejichž vyvlastnění by již ve veřejném zájmu podloženém zákonem nebylo. Tímto zákonem by tak byl paušalizován veřejný zájem při stavbě dálniční sítě na území celé České republiky.

 

„Autoři návrhu tohoto zákona patrně netuší, že zatímco Listina základních práv a svobod neobsahuje nic o pavučině dálnic, pohodlí řidičů či tranzitu kamionů přes Českou republiku, v  článku 35 Listiny se hovoří o tom, že každý má právo na příznivé životní prostředí. Domníváme se, že řada silnic vyjmenovaných v návrhu zákona zasáhne životní prostředí naprosto nepřijatelným způsobem, aniž by v tuto chvíli již byly zhodnoceny všechny možné varianty silnice a jejich dopad na životní prostředí a aniž by byly schváleny územní plány krajů“ sdělila výhrady občanských sdružení Simona Jašová z Dětí Země.

 

„Je diskutabilní, zda je veřejným zájmem spíše stavění silnic než právo obyvatel České republiky na zdravou přírodu a nezničenou krajinu. Zákon, který nadřazuje silnice přírodě a obyvatelstvu, připomíná spíše staré známé „poručíme větru, dešti“ než právní normu státu, který deklaruje právo na trvale udržitelný rozvoj „ doplnila Jašová.

 

© o. s. S drakem rval se Michael 2003 - 04